آخرین اخبار : 

سمیت دیفن باخیا

Dieffenbachi

در مورد سمیت دیفن باخیا مطلبی دیدم که خواستم براتون بگذارم .

دیـفـن بـاخـیـا و خـرزهـره سـمـی انـد

آقای دکتر! لطفا درباره سمیت گیاه دیفن باخیا برای ما و خوانندگان توضیح دهید؟

دیفن باخیا گیاهی زینتی و آپارتمانی است که بسیاری از ما ایرانیان آن را در خانه های خود نگهداری می کنیم. این گیاه ترکیبی شیمیایی با خاصیت سوزانندگی دارد به نام « اگزالات کلسیم».

منظورتان از سوزانندگی اگزالات کلسیم چیست؟

سوزانندگی اگزالات کلسیم به این معناست که اگر انسانی با برگ یا شیرابه این گیاه تماس پیدا کند، دچار سوختگی خواهد شد زیرا عصاره این گیاه، حاوی این ماده سمی است و اگر با پوست تماس داشته باشد سبب قرمزی و تورم آن خواهد شد. اگر فردی این گیاه را به دهان ببرد لب ها و حلقش متورم و قرمز می شود و بلع او سخت و دردناک خواهد شد. گاهی التهاب و تورم ناحیه گلو به حدی شدید است که راه های هوایی فوقانی مسدود می شوند البته هر کدام از این اثرات به شدت مسمومیت بستگی دارد و این طور نیست که تمامی بیماران دچار تمام این مشکلات شوند.

آیا سم اگزالات کلسیم تنها بر پوست و دهان اثرگذار است؟

خیر. این سم می تواند سایر قسمت های بدن را که به هردلیلی درمجاورت آن قرار می گیرند تحت تاثیر قرار دهد. مثلا اگر فردی دست آغشته به ترکیب اگزالات کلسیم – عصاره این گیاه را به چشم هایش بزند چشم اوهم دچار همان سوختگی می شود و قرنیه اش آسیب می بیند. این سم می تواند به کلیه هم آسیب برساند و نارسایی کلیوی ایجاد کند.

آقای« ا.م » در گفتگویشان اشاره کردند که بعد از تماس با گیاه دهان خود را با شیر شست وشو داده اند و بعد از این عمل وضعیت شان وخیم تر شد. شیر در این روند واکنشی بدن چه تاثیری دارد؟

اولا به طور کلی در اقدامات اولیه درمانی برای موارد مسمومیت با ترکیبات سوزاننده به هیچ وجه نباید عملی را انجام دهیم که واکنش استفراغ فرد فعال شود. به عبارتی نباید فرد را وادار به استفراغ کنیم. شاید این باور عمومی میان مردم رواج یافته که هرکس مسموم شد باید سم وارد شده به بدنش را پس دهد تا درمان شود اما در مورد مسمومیت با مواد سوزاننده، باید عرض کنم که تحریک استفراغ سبب می شود ماده شیمیایی سوزاننده مسیر ورودی به بدن را دوباره باز گردد و این عمل خود یک تماس مجدد بافت های مخاطی بدن با ماده سوزاننده است بنابراین ضایعات به وجود آمده تشدید می شوند. مثل این است ماده ای خورنده را به ظرف باریکی بریزید و بگویید حالا برای نجات ظرفم ظرف را سروته می کنم. طبیعتا ماده با تماس مجدد با دیوار ظرف تخریبات بیشتری را ایجاد می کند.

پس چه اقدامی انجام شود؟

بهترین روش این است که به فرد مسموم به مقادیر کم و دفعات متعدد آب بخورانیم تا ماده سوزاننده کم کم رقیق شود. یادتان باشد که مقادیر زیاد آب می تواند سبب استفراغ بیمار شود.

پس نقش شیر چه بود؟

بعضی افراد توصیه می کنند که به فرد مسموم شده با مواد سوزاننده به مقادیر کم و متناوب شیر یا سفیده تخم مرغ داده شود زیرا معتقدند این ۲ ماده خاصیت پانسمان کنندگی دارند و به همین دلیل می توانند سطوح آسیب دیده را تا حدی پانسمان کنند. این عمل هم همان طور که ذکر شد باید به مقادیر کم و به طور تدریجی انجام شود و اگر قرار باشد با شیر خوراندن به فرد باعث استفراغ او شویم، کار غلطی انجام داده ایم.

آیا قبلا هم مراجعانی با این نوع مسمومیت داشته اید؟

بله و عموم آنها را کودکان تشکیل می دهند.

این مسمومیت جز دستگاه گوارش، کدام دستگاه های بدن را درگیر می کند؟

اگزالات کلسیم، ماده ای سوزاننده است و عمده تاثیرات سوء آن موضعی است و بستگی به قسمت هایی از بدن دارد که در تماس با این ماده بوده اند. چون معمولا مسمومان این گیاه را به دهان می برند ما شاهد علایم گوارشی این مسمومیت هستیم اما اگر این ماده سمی با پوست و مخاط هم در تماس باشد این درگیری ها را در پوست و مخاط مشاهده خواهیم کرد. اما علایم سیستمیک جز در موارد شدید که سبب درگیری کلیه می شود بسیار نادر است.

علایم مسمومیت با سم اگزالات کلسیم دیفن باخیا طی چه مدتی بروز می کنند؟

این علایم به محض مصرف خود را نشان می دهند و با توجه به شدت مسمومیت و میزان تماس با گذشت زمان سطح ضایعات افزایش می یابند.

مدت زمان درمانی برای بهبود کامل این مسمومیت چقدر است؟

این درمان زمان بر است یعنی نباید انتظار داشت که به محض رسیدن به بیمارستان فرد بهبود کامل یابد. التهاب بافتی ایجاد شده در اثر سوختی با اگزالات کلسیم مانند هر سوختگی دیگری به مدت زمانی برای ترمیم نیاز دارد. در اصل با اقدامات درمانی سعی می کنیم از پیشرفت ضایعه جلوگیری کنیم و به بدن فرصت ترمیم مجدد بدهیم.

توضیح دهید چرا برای آقای «ا.م» از اکسیژن درمانی استفاده کردید؟

در این مسمومیت به دنبال التهاب بافت نرم، ممکن است راه های هوایی بسته شده باشد. به همین دلیل بیمار با اختلال اکسیژن رسانی مواجه می شود. به همین دلیل یکی از اقدامات ما دادن اکسیژن به این دسته بیماران است تا تنفس آنها به بهترین نحو ممکن انجام شود.

از دیگر اقدامات درمانی مخصوص این نوع مسمومیت بفرمایید؟

به طور کلی در این موارد ما دو دسته دارو تجویز می کنیم: یک، ترکیبات ضد التهابی؛ این داروها التهاب و تورم ناشی از سوختگی بافتی را کاهش می دهند و درنتیجه سبب تسکین علایم بیمار می شوند؛ دو،ترکییاتی که در ناراحتی های معده ای هم کاربرد دارند و تحت عنوان «پانسمان کننده ها» مشهور ند. این داروها روی سوختگی حاصل از ترکیب شیمیایی سوزاننده را می پوشانند و باعث تسکین دردهای بیمار می شوند. اما اگر درجه مسمومیت فرد شدید باشد گاهی مجبوریم از ترکیبات آنتی بیوتیک هم برای بیمارمان استفاده کنیم.

آیا بیماری چربی خون و سیگار کشیدن آقای «ا.م» در روند بهبود ایشان تاثیرگذار بود؟

این عوامل شرایط بیمار را تغییر می دهند اما در شدت مسمومیت تاثیری ندارند. به عبارتی نمی توان توقع داشت که با ابتلا به بیماری های زمینه ای مسمومیت فرد شدید تر شود اما عموما علایم مسمومیت در افرادی که زمینه بیماری های فیزیولوژیک دارند، کودکانی که از لحاظ بدنی حساس ترند و سالمندانی که زمینه بیماری های قلبی و کلیوی دارند سبب ایجاد مشکلاتی خواهد شد اما بر سیر مسمومیت بی تاثیر است.

آیا خوردن این ماده سمی جان فرد را هم تهدید می کند؟

بنده در مراجعان خودم و منابع علمی تا به حال گزارش مرگی را مشاهده نکرده ام. به علاوه دیفن باخیا آنقدر تلخ است که فرد نمی تواند مقادیر زیاد آن را مصرف کند. عمده مسمومان این ماده را به صورت تصادفی استفاده می کنند. در کودکان هم که از روی کنجکاوی هر جسمی را به دهان می برند طعم تلخ این گیاه عاملی بازدارنده است و کودک آن را از دهان بیرون می دهد.

آیا گیاهان زینتی سمی دیگری را هم می توانید به ما معرفی کنید که خاصیت سمی داشته باشند؟

بله. مثلا گیاه خرزهره که در بسیاری از خیابان ها و پارک ها و حیاط ها وجود دارد زیرا اعتقاد بر این است که این گیاه پشه ها را می راند. سم خرزهره سبب مسمومیت قلبی می شود.

, , , , , , , , , , , , , , , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *